Analizowanie kursów bukmacherskich

Home » Zaawansowani Typerzy » Analizowanie kursów bukmacherskich

Analizowanie kursów bukmacherskich
Analiza kursów bukmacherskich

Każdy gracz stawiający swoje pierwsze kroki w świecie internetowych zakładów sportowych powinien najpierw dowiedzieć się wszystkiego na temat kursów bukmacherskich. To absolutna podstawa, bez której szalenie trudno będzie mu wypracować profit w dłuższej perspektywie czasu.

A zatem do dzieła! Z tego poradnika typera dowiecie się jak liczyć kursy bukmacherskie, jak czytać kursy bukmacherskie, a także dlaczego wysokie kursy bukmacherskie są tak istotne w kontekście odniesienia sukcesu w zakładach.

Co to są kursy bukmacherskie?

Zaczynamy od absolutnych podstaw. Większość z Was zapewne już to wie, natomiast każdy z naszych poradników piszemy również z myślą o typerach stawiających dopiero swoje pierwsze kroki w zakładach. A zatem czym w ogóle są kursy bukmacherskie? To całkiem proste!

Kursy bukmacherskie są zapisem liczbowym, który określa prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia. Na ich bazie typer ocenia potencjalne ryzyko, zaś w przypadku ewentualnego powodzenia kursy bukmacherskie pozwalają bukmacherowi wyliczyć kwotę wygranej na kuponie.

Na świecie stosuje się mnóstwo rodzajów kursów (m.in.  dziesiętne, ułamkowe, amerykańskie, malezyjskie, itd.), natomiast w naszym kręgu kulturowym dominują głównie te dwa pierwsze. Jak liczyć kursy bukmacherskie? Być może początkującym typerom może się to wydać nieco skomplikowane, natomiast zapewniamy, że jedynie na pierwszy rzut oka!

Sprawdź również: Jak grać u bukmachera live?

Jak liczyć kursy bukmacherskie?

Aby wytłumaczyć Wam jak liczyć kursy bukmacherskie i jak określić ryzyko, jakim obarczony jest dany zakład wyjaśnijmy najpierw, skąd w ogóle biorą się kursy bukmacherskie i kto je ustala.

Początkowe kursy (tzw. kursy otwarcia) są ustalane przez oddsmakerów (lub jak kto woli analityków) zatrudnionych przez bukmachera. Zazwyczaj są to najskuteczniejsi typerzy, których bukmacher wyłowił z rynku i zaproponował im posadę. Dlaczego? To proste. Ich wiedza, umiejętności i doświadczenie sprawiają bowiem, że jak nikt inny wiedzą doskonale jak liczyć kursy bukmacherskie, przez co popełniają bardzo niewiele błędów.

A te mogą być bardzo kosztowne z punktu widzenia bukmachera, gdyż jeśli oddsmakerzy się pomylą i zaproponują zbyt wysokie kursy bukmacherskie na jakieś zdarzenie, wówczas gracze w mgnieniu oka zorientują się, że dany typ został przeszacowany i posiada gigantyczne value i natychmiast wykorzystają pomyłkę bukmachera.

Ale wracając do meritum. Jak czytać kursy bukmacherskie? Co one właściwie oznaczają? Jako przykład weźmy dowolne spotkanie piłkarskie, na które bukmacher zaproponował następujące kursy:

  • Wygrana gospodarzy 1.72
  • Remis 3.75
  • Wygrana gości 5.20

Jak liczyć kursy bukmacherskie w tym przypadku i jakim ryzykiem obarczone są poszczególne opcje. To łatwiejsze niż się wydaje. Aby oszacować prawdopodobieństwo poszczególnych opcji należy podzielić 100% przez dany kurs.

  • 100% / 1.72 = 58.13% (tyle wynosi szansa na zwycięstwo gospodarzy)
  • 100% / 3.75 = 26.66% (taka jest szansa remisu)
  • 100% / 5.29 = 19.23% (na tyle bukmacher wycenił szanse gości na triumf)

Zaraz zaraz – ktoś powie – ale przecież 58.13% + 26.66% + 19.23% nie równa się 100%, tylko nieco ponad 104%. Jak to możliwe? Czy bukmacher źle oszacował szanse i zaproponował zbyt wysokie kursy bukmacherskie na to spotkanie? Wręcz przeciwnie!

Gdyby tak było, suma tych trzech wskaźników musiałaby wynosić poniżej 100%. Wszystko to co powyżej tej wartości to tzw. marża bukmachera, czyli w największym skrócie opłata, jaką bukmacher pobiera za organizowanie i rozliczanie zakładów sportowych i która w ostatecznym rozrachunku zapewnia mu niewielki, ale zawsze zarobek, niezależnie od wyników na kuponach.

W tym przypadku marża pobierana przez bukmachera wyniosła 4% i należy uczciwie przyznać, że jest ona do zaakceptowania.

Co oznaczają ruchy kursów? Jak czytać kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherskie mają to do siebie, że praktycznie nawet przez moment nie stoją w miejscu, lecz non stop się zmieniają. Notowania na jedną stronę zakładu wędrują w górę, podczas gdy kursy na przeciwny scenariusz lecą na łeb na szyję. Dlaczego tak się dzieje? Jak to rozumieć?

Mniej doświadczeni gracze zauważając wysokie kursy bukmacherskie już cieszą się w głowie na myśl o rekordowej wygranej. Tymczasem taki a nie inny kurs nie spadł z nieba, lecz powstał na bazie oceny ryzyka i prawdopodobieństwa dotyczącego konkretnych scenariuszy.

A zatem – wysokie kursy bukmacherskie gwarantują sporą wygraną w przypadku powodzenia, jednak ryzyko wpadki jest w tym przypadku dość duże. To sprawia, że idealnym scenariuszem jest odnalezienie złotego środka, tzn. atrakcyjnego kursu ze sporym value.

Kolejna rada dla typerów stawiających swoje pierwsze kroki w zakładach sportowych dotyczy ruchów kursów bukmacherskich, a będąc bardziej precyzyjnym ich wzrostu. Spora część graczy cieszy się bowiem, że kurs na wybraną przez nich opcję zakładu rośnie jak oszalały.

Z jednej strony jest to powód do radości, gdyż w przypadku powodzenia wygrana na kuponie również będzie atrakcyjna. Z drugiej jednak taki scenariusz oznacza, że gdzieś na świecie ktoś postawił sporo pieniędzy na zakład przeciwstawny, zaś bukmacher jest zmuszony skorygować kursy i obniżyć kurs na popularną opcję zakładu w ten sposób, aby wypracować zysk niezależnie od wyniku końcowego.

Sprawdź również: kalkulator marży bukmachera

 

Najlepsze promocje


Bonus 100% do 500 PLN w 22bet


Bonus 100% do 1 250 PLN w Bet2u


Bonus 100% do 1 000 PLN w ReloadbetBonus 100% do 1 000 PLN w Unibet


Sprawdź również


Obstawianie za granicą

Jeśli na stałe mieszkasz lub dłużej przebywasz poza Polską to zobacz nasz dział:

Gdzie obstawiać za granicą?


Obstawianie bez podatku

Przestań tracić pieniądze na podatek.

[Zobacz nasz poradnik]

© Copyright 2022 Hazardzik.net