Rodzaje i odmiany gry w pokera

Home » Kasyna » Rodzaje i odmiany gry w pokera

Poker ze względu na swoją popularność posiada wiele odmiennych zasad. Obecnie ta karciana gra jest znana na całym świecie. Nic dziwnego, że w wielu zakątkach chciano stworzyć oryginalne reguły. Niektóre warianty pokera nazywane są sportowymi ze względu na cyklicznie organizowane turnieje. Pomimo tego, że w dalszym ciągu jest to ta sama gra, czasami jej zasady mogą się znacznie różnić. Staramy się więc odpowiedzieć na pytanie: poker odmiany – jakie są najlepsze?

Poker odmiany sportowe

Poniżej przedstawiamy listę, odmian turniejowych. Są to jednocześnie gry, które zazwyczaj mają swoje miejsce w kasynach stacjonarnych oraz tych online.

Texas Hold’em

Obecnie Texas Hold’em cieszy się największą popularnością. Niezbędne jest uczestnictwo co najmniej dwóch graczy oraz użycie pełnej talii składającej się z 52 kart. Każdy z grających posiada 2 karty w ręce oraz może tworzyć układy z dodatkowych kart wspólnych. Tych drugich jest 5. Każdy układ może być maksymalnie pięciokartowy. Po początkowej rundzie licytacji dealer lub system (w przypadku kasyn online) dokłada karty wspólne, czyli flopa, turn i river. Dzięki Texas Hold’em powszechnie znane są pojęcia takie jak limit, pot limit i no limit znane jako poker rodzaje.

Omaha

Omaha ma wiele wspólnego z Texas Hold’em. Różni się jednak tym, że każdy z graczy otrzymuje 4 karty własne. Do układu należy wykorzystać koniecznie 2 własne karty i 3 wspólne. Fazy gry to preflop, flop, turn i river. W jednej rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 10 graczy.

Omaha High-Low

Gra do pewnego momentu przebiega jak w przypadku klasycznej omahy. Ponownie układ tworzy się z 2 własnych kart oraz 3 wspólnych. Wygrana ląduje jednak w rękach graczy, którzy stworzą najwyższy oraz najniższy układ. Tzw. low musi składać się z 5 kart. Jego najlepszym przykładem jest talia złożona z: As, 2, 3, 4, 5 (As liczony jest jako niska karta). Może zdarzyć się, że nie będzie niskiego układu. W takiej sytuacji całą pulę zgarnia uczestnik posiadający najwyższy układ.

Poker odmiany pozostałe

Poniżej przedstawione odmiany łatwo da się znaleźć w kasynach. Mogą one cieszyć się szczególną popularnością wśród osób, które poszukują czegoś nowego w pokerze.

Poker pięciokartowy

Ta odmiana świetnie sprawdzi się na początek ze względu na względnie prostą mechanikę gry. Na początku należy wnieść tzw. ante, czyli stawkę. Każdy z zawodników otrzymuje po 5 kart. Five card składa się z dwóch licytacji. Po pierwszej z nich można wymienić dowolną ilość kart. Po wszystkim następuje showdown. Wygrywa ta osoba, która może pochwalić się najsilniejszym układem.

Razz

Razz to gra, która zazwyczaj występuje w czołówce rankingów tytułowanych poker odmiany. Najsilniejszy układ to taki, który składa się z niskich kart. Należy do nich również As. Poprzez to najwięcej zwycięstw gwarantuje posiadanie kart w zestawie As, 2, 3, 4, 5. W trakcie gry w ręce gracza lądują kolejne karty. Na końcu jest ich aż 7. Tradycyjnie pod uwagę brany jest układ pięciokartowy. Zatem 2 pozostałe nie mają znaczenia.

2-7 Draw

Celem jest ułożenie jak najniższego układu składającego się z 5 kart. Zasady 2-7 draw zakładają, że As jest wysoką kartą. Sama rozgrywka składa się z 4 rund stawiania (betowania) oraz 3 rund dobierania. W ich trakcie można wymienić dowolną ilość kart.

Poker rodzaje

Aby jak najlepiej dobrać grę dla siebie należy zwrócić uwagę również na istniejące rodzaje. Ich różnorodność związania jest ze sposobem określenia stawek. Ma to spore znaczenie, bo dzięki temu uczestnicy rozgrywki już na wejściu wiedzą jak mogą korzystać ze swojego budżetu.

Fixed limit

Jeśli ktoś poszukuje najwyższej pozycji w zestawieniu poker rodzaje, które są najbezpieczniejsze to powinien skorzystać z fixed limit (zwane też po prostu limit). Stawki ustalane są na początku.

Pot limit

Limitem podbicia stają się środki znajdujące się w puli. Wiele więc zależy od tego, jaka jest jakość posiadanych kart. Bardziej doświadczeni gracze mogą czuć się jak ryba w wodzie grając pot limit.

No limit

Podbijanie jest możliwe do liczby posiadanych żetonów. To jedyna obowiązująca zasada. Szukając stołów w kasynach online. Gra zapewnia dużo emocji. W związku z tym szczególnie istotna staje się znajomość strategii, która może zwiększyć szansę na wygraną.

Poker rodzaje rzadziej stosowane

Istnieją też rodzaje, które są rzadziej wybierane.

Mixed limit

Kolejne rundy pokera toczone są za pomocą naprzemiennie stosowanych fixed limit oraz no limit. To rodzaj, który stosowany jest rzadko i tylko w kasynach stacjonarnych.

Duplicate

Jest to dość sporadycznie wykorzystywana metoda stawkowania. Ma ona miejsce tylko w naziemnych kasynach. Porównywane są układy z różnych stolików.

Najlepsze promocje


Bonus 100% do 500 PLN w 22bet


Bonus 100% do 1 000 PLN w ReloadbetBonus 100% do 1 000 PLN w Unibet


Sprawdź również


Obstawianie za granicą

Jeśli na stałe mieszkasz lub dłużej przebywasz poza Polską to zobacz nasz dział:

 


Obstawianie bez podatku

Przestań tracić pieniądze na podatek.

© Copyright 2022 Hazardzik.net