Najskuteczniejsze Systemy Bukmacherskie

Home » Typowanie » Najskuteczniejsze Systemy Bukmacherskie

Co to są systemy bukmacherskie?

Systemy bukmacherskie to inne określenie na systemy stawkowania. Ich nazwa pochodzi od angielskiego “staking system” i w przeszłości została niepoprawnie przetłumaczona na język polski, pozostając tak po dziś dzień. Poprzez stwierdzenie Systemy Bukmacherskie należy jednak rozumieć definiowanie stawek do gry, a nie strategię typów czy rodzajów zakładów bukmacherskich. 

Systemy Bukmacherskie różnią się m.in:

 • ilością koniecznego do gry kapitału
 • wysokościami stawek na kolejnych etapach gry
 • stopniem ryzyka

 

Po co stosować systemy bukmacherskie?

Choć nie ma systemu, który gwarantowałby 100-procentową szansę na wygranę (wówczas bukmacherzy ponosiliby same straty), systemy bukmacherskie zdecydowanie minimalizują szansę na bankructwo i zwiększają prawdopodobieństwo wygranej. Ponadto pomagają w optymalnym zarządzaniu kapitałem, a także ograniczają kierowanie się w grze emocjami i nagłymi stratami pieniędzy. 

 

Jak stosować systemy bukmacherskie?

Na początek należy zdefiniować budżet, który będzie przeznaczony na grę. Kwota ta powinna być oparta na solidnych obliczeniach, tak aby nie wpłynęła niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie gracza w przypadku wyzerowania całości. Już na początku warto zaznaczyć, że nie ma konkretnej kwoty, na której można oprzeć każdy budżet. Na inną stawkę będzie mógł sobie pozwolić student, na inną samotny pracujący, a na jeszcze inną rodzic z dwójką dzieci.

Mam budżet, co dalej?

Następnie otrzymany budżet należy dopasować do jednego z systemów bukmacherskich (prezentujemy je poniżej). Jak już zostało wspomniane, systemy bukmacherskie dzielą się na mniej i bardziej ryzykowne. Im system mniej ryzykowny, tym mniejszych profitów powinniśmy się spodziewać. Należy więc zdecydować, czy obrać kierunek bardziej ryzykowny z możliwymi większymi wygranymi, czy mniej ryzykowny, ale z szansą na niższy profit. 

 

Jakie są najlepsze systemy bukmacherskie?

Gdyby idealny system istniał, z pewnością wszyscy gracze korzystaliby z niego i regularnie ogrywali bukmachera. Takiego systemu jednakże nie ma, dlatego użytkownicy muszą zdać się na swoją intuicję i wybrać ten najbardziej optymalny dla nich samych. 

Przypomnijmy, że systemy bukmacherskie dzielą się m.in. ze względu na: stopień ryzyka, ilość potrzebnej gotówki, wysokości stawek na kolejnych etapach. 

Poszczególne systemy i ich wady i zalety prezentujemy poniżej. 

 

System bukmacherski Płaska stawka

Płaska Stawka

Płaska stawka to najprostszy i najbardziej popularny system bukmacherski wśród początkujących graczy. Charakteryzuje się tym, że zakłady bukmacherskie, niezależnie od liczby zdarzeń na kuponie, kursów i innych czynników jest grany TAKĄ SAMĄ STAWKĄ.

Jak działa?

Jak grać płaską stawką? Przyjęło się, że na pojedynczy zakład w systemie Płaska Stawka powinno przeznaczać się ok. 2% wcześniej ustalonego budżetu. Jeśli więc budżet gracza wynosi 500 złotych, stawka pojedynczego kuponu nie powinna przekraczać 10 złotych. W przypadku bardziej pewnych zakładów bukmacherskich dopuszcza się minimalne podwyższenie progu, ale w ogólnym rozrachunku nie powinien przekraczać on 5% budżetu.

Taki system pozwala na unikanie dużych jednorazowych strat i stabilne kontrolowanie budżetu. 

Zalety i Wady:

+ Prosty w obsłudze system bukmacherski
+ Niskie ryzyko straty budżetu i bankructwa

– Stosunkowo niskie profity

 

System bukmacherski Stawkowanie Procentowe


System bukmacherski Stawkowanie procentowe jest systemem bukmacherskim podobnym do Płaskiej Stawki (równa stawka przez cały okres gry, ustalana na początku). Stawkowanie procentowe różni się jednak tym od płaskiej stawki, że stawka w tym systemie jest zmienna i dopasowuje się do zmiennej kwoty budżetu. Stały jest z kolei procent, od którego gracz będzie obliczał kolejne stawki.

Jak działa?

Gracz na początku przygody z systemem ustala konkretny procent od stawki – od 2 do 5% – którym będzie operował przez najbliższy czas. Przed każdym postawionym kuponem jego zadaniem jest wyliczenie stawki na podstawie ustalonego procentu i obecnego budżetu.

W przypadku, gdy gracz będzie regularnie wygrywał, stawka kolejnych kuponów będzie sukcesywnie rosła. W przypadku przegranych, stawka będzie maleć, a budżet kurczył się w zdecydowanie wolniejszym tempie aniżeli w przypadku płaskiej stawki. 

Przykład:

Budżet 1000 złotych, Stawkowanie: 2% od budżetu

Kupon 1: Stawka 20 złotych, kurs 3,00 – Wygrana 60 złotych, Aktualny Budżet: 1040 złotych
Kupon 2: Stawka 2% * 1040 zł = 20,80 zł, kurs 2,50 – Wygrana 52 zł, Budżet: 1071,2 złotych
Kupon 3: Stawka 2% * 1071,2 zł = 21,42 zł, kurs 3,00 – Wygrana 0 zł, Budżet 1049,78 złotych
Kupon 4: Stawka 2% * 1049,78 zł = 20,99 zł

Zalety i Wady:

+ Bezpieczny System (małe ryzyko bankructwa)
+ Stawki (i ew. wygrane) są wyższe niż w przypadku Płaskiej Stawki
– Małe Zyski w ogólnym rozrachunku
– Konieczne stałe obliczanie kolejnych stawek

 

System bukmacherski Stawkowanie Modulowane (jednostkowe)

Stawkowanie modulowaneStawkowanie modulowane to kolejny ze zmodyfikowanych systemów bukmacherskich, wywodzących się z systemu Płaska Stawka. Polecany wśród graczy zaawansowanych i profesjonalistów, wśród których to jeden z najbardziej popularnych systemów. Charakteryzuje się dopasowaniem wysokości stawki w zależności od szacowanej szansy na powodzenie kuponu. Wymaga wysokiej skuteczności, dlatego jest polecany szczególnie graczom zaawansowanym.

Jak działa?

Jak w każdym systemie bukmacherskim gracz musi na początku określić wysokość budżetu przygotowanego do gry. Później owy budżet dzieli się na stawkę bazową – identycznie jak w przypadku płaskiej stawki od 2 do 5% bankrollu – a następnie stawkę bazową na stawkę modulowaną, która będzie decydować o kwocie, za którą gracz postawi kupon.

Stawka modulowana składa się z 10 jednostek i to od gracza zależy iloma jednostkami będzie on operował przy obstawianiu kuponu. Żeby uprościć jednostki można uznać za wagi. Jeśli uważamy, że szansa na powodzenie kuponu jest wysoka, waga powinna wynosić od 7 do 10 (gracz stawia od 7 do 10 jednostek). Jeśli dane zdarzenie ma niskie szanse powodzenie, czyli ryzyko niepowodzenia jest wysokie, decyduje na obstawienie 1 lub 2 jednostek stawki bazowej. 

Przykład: 

Gracz operuje budżetem w wysokości 1000 złotych. Stawka bazowa w tym przypadku wynosi 2% budżetu, czyli 20 złotychOwe 20 złotych składa się z 10 jednostek, czyli na 1 jednostkę przypadają 2 złote.

Jeśli mamy do czynienia z bardzo prawdopodobnym zdarzeniem (np. singiel) stawiamy od 8-10 jednostek, czyli 16-20 złotych.

Jeśli z kolei mamy do obstawienia kupon z bardzo wysokim kursem (np. taśma AKO) stawiamy tylko 1 lub 2 jednostki czyli 2 lub 4 złote. 

Zalety i Wady:

+ Mocno ogranicza ryzyko bankructwa (przy poprawnym szacowaniu)
+ Daje wysokie zyski w przypadku wysokiej skuteczności
– Możliwe trudności przy szacowaniu prawdopodobieństwa sukcesu zdarzenia
– Błędne oszacowanie może doprowadzić do utraty kapitału – niepolecany dla nowicjuszy

 

System bukmacherski Kelly’ego

Nazwa systemu bukmacherskiego pochodzi od nazwiska amerykańskiego matematyka Johna Kelly’ego, który w 1956 r. opracował system polegający na wyliczeniu optymalnej stawki zakładu hazardowego przy maksymalizacji zysku i minimalizacji ryzyka bankructwa. System ten oparty jest na działaniu matematycznym i ukierunkowany na osiągnięcie długotrwałego zysku.
W celu jego zrozumienia warto na początku poznać definicję valuebeta. 

VALUEBET – Najważniejsza pojęcie w zakładach bukmacherskich, oznaczające wartościowy zakład. Valuebet jest zakładem, przy którym bukmacher pomylił się przy szacowaniu szans jednej ze stron i zawyżył kursy na powodzenie zakładu.

Wbrew pozorom znalezienie valuebeta nie jest sprawą bardzo prostą i wymaga sporego doświadczenia przy obstawianiu zakładów sportowych.

Valuebetem jest zakład bukmacherski, który spełnia nierówność p*k > 1
p – prawdopodobieństwo sukcesu oszacowane przez gracza
k – kurs wystawiony przez bukmachera

Jak działa system Kelly’ego?

Pojęcie Valuebeta nie zostało przytoczone tu przypadkowo, gdyż jego zrozumienie ściśle łączy się z Systemem Kelly’ego. Poprawne oszacowanie szans na powodzenie danego zakładu jest bowiem niezbędne, by System Kelly’ego przyniósł graczowi długoterminowe zyski. Ale na czym system polega dokładnie?

System Kelly’ego określa procent kapitału, za który należy postawić zakład, by w długoterminowym rozrachunku uzyskać zysk. System ten jest zdefiniowany przez wzór:

Stawka = [K × (p × k − 1)] / (k − 1)

gdzie:
K – Kapitał gracza
p – prawdopodobieństwo sukcesu oszacowane przez gracza (w procentach – ułamku dziesiętnym)
k – kurs dziesiętny oferowany przez bukmachera

Przykład:

W finale wielkoszlemowego French Open spotykają się Rafael Nadal i Novak Djoković. Obaj przebrnęli turniej bez komplikacji i osiągali dobre wyniki na nawierzchni ziemnej w poprzedzających turniejach. Więcej wygranych osiągnął jednak Nadal, dlatego szacujemy szanse na zwycięstwa obu w stosunku: 60% dla Hiszpania, 40% dla Serba.

Kursy oferowane przez bukmachera:
– 1,78 Wygrana Nadala
– 2,13 Wygrana Djokovicia

Zdarzenie na wygraną Nadala (w naszej opinii) jest Valuebetem, gdyż 1,78 * 0,6 = 1,07 > 1

Obliczamy zatem stawkę, za którą należy obstawić zwycięstwo Hiszpana. Budżet wynosi 500 złotych. 

Stawka = [500 × (0,60 × 1,78 − 1)] / (1,78 − 1) = 43,59 zł

Wygrana przy zwycięstwie Nadala wyniesie 77,59 zł, a zysk równe 34 złote. Bankroll gracza wzrośnie zatem do 534 złotych i następna stawka powinna zostać oparta właśnie na tym budżecie. 

System Kelly’ego w skrócie:

 1. Znalezienie VALUEBETA
 2. Poprawne oszacowanie prawdopodobieństwa sukcesu danego zdarzenia
 3. Obliczenie stawki ze wzoru
 4. Obstawienie zakładu

Zalety i Wady Systemu Kelly’ego:

+ Stabilny system bukmacherski
+ Wysoka szansa na zyski w długiej perspektywie
+ Mało ryzykowny (stawka zmniejsza się wraz z kolejnymi przegranymi kuponami)
– Przeznaczony dla doświadczonych graczy (umiejętność szacowania szans)
– Konieczność obliczania stawki z matematycznego wzoru
– Stosunkowo niskie zyski

System bukmacherski Progresja

Systemy Bukmacherskie - ProgresjaProgresja to system bukmacherski, w którym wysokość stawki zakładu zależy od wyniku zakładu postawionego poprzednio. Wśród systemów bukmacherskich istnieje wiele typów progresji, które dzielą się m.in. ze względu na to w jakim tempie zmienia się stawka i to czy ona rośnie lub maleje. Zaletą systemu progresywnego jest fakt, że gracz osiągnie zysk w przypadku każdego wygranego kuponu, niezależnie od liczby wcześniejszych przegranych. W istocie jednak, długotrwałe przegrywanie może w bardzo szybkim tempie doprowadzić do wyzerowania bankrollu i bankructwa, dlatego systemy progresywne cechują się wysokim ryzykiem przegranej

Jak działa?

Konkretne rodzaje progresji przedstawiamy poniżej, ale wszystkie mają co najmniej dwa wspólne mianowniki. Na początek koniecznym jest wyznaczenie budżetu, który będzie przeznaczony do gry właśnie w tym systemie bukmacherskim. Jego kwota wskaże nam wysokość stawki początkowej oraz maksymalną liczbę poziomów, które gracz będzie w stanie osiągnąć. Niezwykle ważne jest także określenie typu zakładu, który w kolejnych etapach będzie powtarzany, aż do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu.

Istnieje wiele rodzajów progresji, ale zdecydowana ich większość należy do klasy ryzykownych systemów bukmacherskich – szczególnie jeśli w wybranym typie progresji stawka rośnie. W przypadku niepoprawnego dobrania zdarzeń do gry, gracz może bardzo szybko stracić budżet, gdyż stawki, szczególnie w późniejszej fazie gry, rosną ekstremalnie szybko. 

Zalety i Wady Progresji:

+ Możliwość osiągnięcia szybkiego zysku
+
Wysokie wygrane
+ Profit po każdym wygranym poziomie (niezależnie od liczby wcześniej przegranych)
+ Łatwy w obsłudze system bukmacherski
– Konieczność posiadania sporego budżetu
– Wysokie ryzyko bankructwa

 

System bukmacherski Stały Profit

System Stały Profit to pierwszy z proponowanych systemów progresywnych. W systemie tym gracz dąży do z góry zaplanowanego zysku, który określany jest jeszcze przed rozpoczęciem gry. System polega na obstawianiu serii zakładów bukmacherskich, których stawki zależą od wyniku wcześniejszych kuponów. Jeśli ten był przegrany, stawka kolejnego zakładu musi zostać dopasowana w sposób, by prognozowana wygrana pokryła stratę wcześniejszego kuponu oraz dała wcześniej zaplanowany zysk. 

Jak działa?

Jak już wcześniej wspomniano kluczowym elementem tego systemu jest zaplanowanie profitu jeszcze przez rozpoczęciem gry. Szacuje się, że planowany zysk nie powinien przekraczać 80% budżetu przeznaczonego na grę. 

Załóżmy, że do dyspozycji mamy 100 złotych, a planowany przez nas zysk to 50 złotych. Najprostszą i najszybszą drogą byłoby obstawienie 100 złotych na zdarzenie po kursie 1,50.

W tym przypadku istniałoby jednak niemałe ryzyko przegrania całości i zakończenia progresji ze stratą. W związku z tym warto podzielić kwotę na mniejsze części (dwie lub trzy) i mieć margines błędu w przypadku pomyłki.

Podzielmy zatem nasz budżet i zabierzmy z niego 20 złotych na poczet pierwszego poziomu. W bankrollu pozostaje 80 złotych, dlatego aby otrzymać prognozowany zysk w wysokości 50 złotych, wygrana na kuponie musi wynosić 70 złotych.

Z prostych obliczeń wynika, że gracz musi obstawić kupon z kursem 3,50 aby zakończyć grę z zyskiem już na pierwszym poziomie. (Dopuszczalne jest podzielenie pierwszego etapu na dwa podetapy, na których gracz obstawia np. dwa kupony z kursami 2,0 i 1,50. Początkowo gracz obstawia całą kwotę na kupon z kursem 2,0, a następnie całą wygraną przeznacza na kupon z kursem 1,50. Pozwala to z jednej strony ograniczyć ryzyko przegranej, poprzez podzielenie całkowitego kursu na dwa mniejsze, ale z drugiej wydłuża czas gry i zwiększa liczbę zakładów bukmacherskich.) 

Co w przypadku porażki?
W bankrollu pozostaje 80 złotych, a żeby osiągnąć planowany wcześniej zysk wygrana na drugim poziomie, oprócz planowanego zysku, musi objąć także stratę poniesioną na pierwszym poziomie. Dlatego określamy stawkę na drugim poziomie i dopasowujemy kurs w celu osiągnięcia oczekiwanego profitu.

Z pozostałych 80 złotych, na poczet drugiego poziomu zabieramy np. 30 złotych. W ten sposób, aby otrzymać zysk w wysokości 70 złotych, całkowita wygrana na kuponie musi wynieść 100 złotych. Z tego względu pojedynczy kurs (lub iloczyn kilku kursów) musi wynieść 3,34

Jeśli kupon zakończył się wynikiem pozytywnym – gracz osiągnął planowany zysk i może przejść do rozpoczęcia systemu od początku. Jeśli z kolei przegrał, w bankrollu pozostaje mu 50 złotych i aby osiągnąć planowany zysk musi obstawić kupon z min. kursem 3,0.

Zalety i Wady:

+ Gracz może osiągnąć planowany zysk już na pierwszym etapie
+ Jeden z bezpieczniejszych systemów bukmacherskich
Wymusza na graczu świadome dobieranie zakładów i stawek
Ryzyko szybkiego bankructwa w przypadku nieodpowiedniego doboru zakładów

 

System bukmacherski Labouchere’a

System Labouchere'aSystem Labouchere’a to kolejny z progresywnych systemów bukmacherskich i jedna z odmian systemu Stały Profit. Charakteryzuje się dobieraniem stawek do wcześniej ustalonego ciągu liczb całkowitych, których suma (po przejściu wszystkich poziomów) da oczekiwany profit. Aby system przyniósł zyski gracz musi wykazać się skutecznością zaledwie 33%, dzięki czemu system jest atrakcyjnie postrzegany na rynku systemów bukmacherskich. Należy jednak pamiętać, że system ten należy do rodziny systemów progresywnych, przez co ryzyko stracenia bankrollu jest równie wysokie. 

Jak działa?

Jak przy każdym systemie bukmacherskim, na początku należy określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na grę. Z racji tego, że w Systemie Labouchere’a stosuje się zakłady bukmacherskie z kursem równym lub minimalnie wyższym od 2,0, spodziewany zysk będzie dwukrotnie wyższy od założonego budżetu.

Otrzymany bankroll dzielimy na jednostki, tak by odpowiadały liczbom całkowitym z przedziału 1-9. W celu lepszego zobrazowania przykładu, załóżmy że dysponujemy 1000 złotych bankrollu, a 1 jednostka to 100 złotych, 2 jednostki – 200 zł, 3 j. – 300 zł itd…

Następnie układamy ciąg liczb całkowitych, których zsumowanie da wcześniej założone 10 jednostek. Np. [2,3,5]; [1,4,2,1,2]; [1,2,2,1,1,2,1], itd. Wysokość poszczególnych jednostek, a także ich ułożenie jest dowolne – NIE TRZEBA UKŁADAĆ CIĄGU ROSNĄCEGO! Jedynym zaleceniem jest stworzenie ciągu z nieparzystą liczbą elementów.

Ciąg ułożony. Co dalej? 

 1. Z przygotowanego ciągu wyciągamy pierwszy i ostatni element. 
 2. Elementy sumujemy, a otrzymany wynik stanowi stawkę pierwszego kuponu.
 3. W przypadku wygranej skreślamy pierwszy i ostatni element ciągu, a ciąg przyjmie nową, skróconą formę.
 4. W przypadku przegranej sumę z punktu nr 2 dopisujemy do końca ciągu.
 5. Wracamy do punktu 1 i kontynuujemy grę – pobieramy pierwszy i ostatni element, sumujemy i obstawiamy…
 6. Gra kończy się skreśleniem wszystkich elementów w ciągu lub utratą kapitału

System Labouchere’a w praktyce:

Dysponujemy budżetem 1000 złotych – dzielimy go na 10 jednostek (1j. = 100 zł) i tworzymy ciąg w postaci: [1,1,2,2,1,2,1]

 1. Pobieramy pierwszy i ostatni element z ciągu – 1 oraz 1
 2. Sumujemy je, a otrzymany wynik – 2j. stanowi stawkę pierwszego kuponu 
 3. Obstawiamy kupon ze stawką 2j. (200 zł)
 4. W przypadku wygranej, usuwamy pierwszy i ostatni element z ciągu, a nowy przyjmie postać [1,2,2,1,2]
 5. Ponownie pobieramy pierwszy i ostatni element – 1 oraz 2 i sumujemy je.
 6. Obstawiamy kupon ze stawką 3j. (300 złotych)
 7. – Jeśli kupon został wygrany, ponownie usuwamy pierwszy i ostatni element, a nowy ciąg ma postać [2,2,1]. Jeśli z kolei kupon został przegrany, dopisujemy ostatnią sumę stawek (w tym przypadku 3j.) na koniec ciągu i zapisujemy nowy ciąg: [1,2,2,1,2,3]
 8. Ponownie pobieramy pierwszy i ostatni element i kontynuujemy grę do momentu skreślenia wszystkich elementów lub wyczerpania budżetu

Zalety i wady:

+ Zysk przy 33% skuteczności
+ Powolny wzrost stawek (w przypadku podzielenia budżetu na większą liczbę części)
– Wymagany wysoki budżet na start
– W przypadku podziału na małą liczbę części wysokie ryzyko utraty całości

 

System bukmacherski Martingale’a

System - Progresja Martingale'aSystem Martingale’a to jeden z podstawowych i pierwszych systemów bukmacherskich. Zwany inaczej progresją klasyczną, polega na zwiększaniu stawki po każdym przegranym zakładzie, by przy pierwszej możliwej wygranej – osiągnąć zysk i odrobić straty poniesione wcześniej. Progresję klasyczną charakteryzuje wysokie ryzyko przegranej, dlatego polecana jest w szczególności graczom z wysokim budżetem i agresywnym stylem gry.

Jak działa?

Progresja klasyczna nie należy do mocno skomplikowanych systemów bukmacherskich. Skonstruowana została w sposób, by nawet po długiej serii porażek, gracz zyskał profit przy pierwszej wygranej. Najczęściej progresję klasyczną stosuje się do singli lub dubli, których kurs wynosi 2,00 lub niewiele więcej. W przypadku porażki, na kolejnym poziomie gracz podwaja stawkę i kontynuuje ten zabieg aż do momentu wygranej. Później powraca do stawki bazowej i rozpoczyna progresję na nowo. 

Warto zaznaczyć, że gracz już przy ustaleniu budżetu na grę, musi brać pod uwagę serię nawet 8-10 przegranych. Jest to o tyle ważne, że w przypadku dalszych etapów, stawki zakładów bukmacherskich mogą zdecydowanie przekroczyć zalecane 2-5% budżetu na kupon i mocno obciążyć budżet. System Martingale’a jest zatem polecany szczególnie dla graczy z wysokimi możliwościami finansowymi. Statystyki wykazują, że granie progresji klasycznej może przynieść atrakcyjne profity np. przy obstawianiu kolejnych remisów JEDNEJ DRUŻYNY. 

Przykład dla kursu 2,0:

 1. Stawka 10 PLN (Wygrana 20 PLN, Zysk 10 PLN)
 2. Stawka 20 PLN (Wygrana 40 PLN, Zysk 10 PLN)
 3. Stawka 40 PLN (Wygrana 80 PLN, Zysk 10 PLN)
 4. Stawka 80 PLN (Wygrana 160 PLN, Zysk 10 PLN)
 5. Stawka 160 PLN (Wygrana 320 PLN, Zysk 10 PLN)

Przykład dla kursu 3,0

 1. Stawka 10 PLN (Wygrana 30 PLN, Zysk 20 PLN)
 2. Stawka 20 PLN (Wygrana 60 PLN, Zysk 30 PLN)
 3. Stawka 40 PLN (Wygrana 120 PLN, Zysk 50 PLN)
 4. Stawka 80 PLN (Wygrana 240 PLN, Zysk 90 PLN)
 5. Stawka 160 PLN (Wygrana 480 PLN, Zysk 170 PLN)

Zauważmy więc, że w przypadku, gdy obierzemy stały kurs w wysokości 2,0, niezależnie od liczby przebytych poziomów, końcowy zysk wyniesie dwukrotność stawki bazowej. W przypadku zwiększenia kursu, zyski na kolejnych etapach będą sukcesywnie rosły, ale należy przy tym mieć na uwadze fakt, że im wyższy kurs na kuponie (lub większa liczba zdarzeń), tym mniejsza szansa na powodzenie zakładu. 

Zalety i Wady:

+ Prosty w obsłudze system bukmacherski, możliwość personalizacji
+ Stosunkowo wysokie szanse na osiągnięcie zysku
– Szybki wzrost stawek
– Niewielki zysk w porównaniu do zaangażowanych środków
– Wysokie ryzyko porażki
– Możliwość nałożenia limitów przez bukmachera

System bukmacherski Fibonacciego

System Fibonacciego to kolejny z systemów progresywnych, którego nazwa pochodzi od ciągu liczb, wynalezionego w XIII wieku przez włoskiego matematyka Fibonacciego. W porównaniu do progresji klasycznej jest nieco mniej ryzykowny, gdyż stawki na kolejnych poziomach nie rosną bardzo radykalnie. W dalszym ciągu jest to jednak system z gatunku progresji, dlatego zaczynając grę z tym systemem, należy przygotować spory budżet i dobre typy. 

Jak działa?

Jak wcześniej wspomniano, stawki kolejnych kuponów powinny być oparte proporcjonalnie do kolejnych liczb ciągu Fibonacciego. W przypadku wygranej gracz cofa się o jeden poziom, a w przypadku porażki przechodzi do kolejnego poziomu, w którym wysokość stawki jest sumą dwóch poprzednich.

Ciąg Fibonacciego:

1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89…

Zgodnie z tym systemem kolejne poziomy w Systemie Fibonacciego wyglądają następująco:

Poziom 1: 1 zł
Poziom 2: 1 zł
Poziom 3: 2 zł
Poziom 4: 3 zł
Poziom 5: 8 zł
Poziom 6: 13 zł
Poziom 7: 21 zł
Poziom 8: 34 zł
Poziom 9: 55 zł
Poziom 10: 89 zł

itd.

System Fibonacciego przyniesie pożądane efekty, gdy grane kursy będą wyższe od 2,64. Dlatego podobnie jak przy progresji klasycznej warto rozważyć obstawianie remisów w piłce nożnej lub hokeju. Kursy na takie zdarzenia zwykle są wyższe od 3,00 i idealnie nadają się do tego typu systemów. 

Zalety i Wady:

+ System bukmacherski bardziej bezpieczny od Progresji Klasycznej (przy budżecie 1000 zł możliwość rozegrania 12 poziomów, przy 9 poziomach w progresji klasycznej)
+
Stawki kolejnych zakładów rosną wolniej
– Ryzyko utraty kapitału przy długiej serii porażek
– Niewielki zysk przy krótkich seriach

 

System bukmacherski d’Alemberta

System d'AlembertaSystem d’Alemberta to kolejny z systemów progresywnych, którego nazwa wywodzi się od słynnego francuskiego matematyka – Jean’a d’Alemberta. W swoim działaniu przypomina nieco System Martingale’a, ale w porównaniu z nim jest znacznie bezpieczniejszy, gdyż wysokość stawek na kolejnych poziomach nie rośnie bardzo radykalnie, a przez to ryzyko bankructwa gracza maleje. 

Jak działa?

Jak w większości systemów progresywnych w przypadku porażek, stawki zakładów będą systematycznie rosły. Przy progresji klasycznej każdy kolejny poziom charakteryzował się podwojeniem stawki poprzedniej. W tym przypadku omawiany system nie jest jednak oparty na ciągu geometrycznym, a arytmetycznym, przez co stawki rosną mniej radykalnie. 

W Systemie d’Alemberta gracz powinien stosować się do zasady:

 • W przypadku wygranej, gracz zmniejsza stawkę kolejnego zakładu o 1j. (stawka nie może być mniejsza od stawki bazowej)
 • W przypadku przegranej, gracz zwiększa stawkę kolejnego zakładu o 1j.

Poziom 1: 1 jednostka
Poziom 2: 2 jednostki
Poziom 3: 3 jednostki
Poziom 4: 4 jednostki
Poziom 5: 5 jednostek
Poziom 6: 6 jednostek
Poziom 7: 7 jednostek
Poziom 8: 8 jednostek

itd.

Jak w przypadku każdego systemu bukmacherskiego koniecznym jest ustalenie budżetu, jakim gracz będzie operował w trakcie gry. Budżet będzie bowiem określał stawkę bazową oraz maksymalną liczbę poziomów, które gracz będzie mógł przebyć bez wygranej. Jeśli budżet określi się np. na kwotę 500 złotych, to stawka bazowa, zgodnie z ogólnymi ustaleniami, powinna wynosić ok. 2% budżetu – w tym przypadku 10 złotych. Przy budżecie 500 złotych gracz ma do wykorzystania więc 50 jednostek do gry. Wystarczy to do pokonania 9 poziomów w Progresji d’Alemberta (gracz wykorzysta 45 jednostek). Dla porównania w Progresji Martingale’a podobny budżet wystarczyłby na pokonanie zaledwie 5 poziomów! 

Wymagana skuteczność przy kursach 2,00: 50%
Wymagana skuteczność przy kursach 3,00: 20%

Zalety i Wady:

+ Bezpieczniejszy od Progresji Klasycznej (pozwala na rozegranie większej liczby poziomów)
+ Stawki rosną stopniowo, wolniej niż w przypadku agresywnych progresji
– Konieczność obstawiania zakładów z min. kursem 2,00
– Ryzyko utraty kapitału przy niewłaściwym zarządzaniu

 

System bukmacherski Paroli

System Paroli to kolejny z systemów progresywnych, który różni się jednak od pozostałych charakterystyką zmian stawek. W odróżnieniu od większości systemów progresywnych, w Systemie Paroli stawki kolejnych kuponów rosną wyłącznie po wcześniejszych wygranych i jest to typ tzw. progresji rosnącej. Progresja ta przyniesie zyski wyłącznie przy serii poprawnie wytypowanych zdarzeń, dlatego System Paroli proponowany jest doświadczonym typerom, którzy charakteryzują się wysoką skutecznością. 

Jak działa?

W swoim działaniu System Paroli jest bardzo prosty w obsłudze. Po wygranym zdarzeniu gracz podwaja stawkę kolejnego zdarzenia, a w przypadku porażki powraca do stawki bazowej. W praktyce wykorzystywany jest dla zakładów z kursem ok. 2,00, ale nie jest to sztywna reguła, a gracz może dopasować kursy do własnych preferencji. 

Należy mieć na uwadze fakt, że System Paroli przyniesie zyski wyłącznie przy serii wygranych kuponów. Im dłuższa z kolei będzie seria przegranych, tym dłuższa będzie musiała być seria wygranych, by odzyskać utracony kapitał. 

Jak przy większości systemów bukmacherskich, stawka bazowa powinna wynosić nie więcej niż 2-5% całkowitego budżetu. 

Przykład:

Kupon 1: Stawka 1j. – kupon wygrany
Kupon 2: Stawka 2j. – kupon wygrany
Kupon 3: Stawka 4j. – kupon przegrany
Kupon 4: Stawka 1j. – kupon przegrany
Kupon 5: Stawka 1j. – kupon wygrany
Kupon 6: Stawka 2j. – itd. 

 

Zalety i Wady:

+ System prosty w zastosowaniu
+ Przy serii porażek stawka NIE ROŚNIE
+ Możliwość dopasowania wysokości kursów do własnych preferencji
– Bardzo duże ryzyko przegranej (zyski wyłącznie przy seriach wygranych)
– Długie odrabianie strat w przypadku serii przegranych

 

System 1-3-2-6

System bukmacherski 1-3-2-6 to kolejny z systemów progresywnych, który w swojej charakterystyce wyróżnia się tym, że w trakcie gry zabezpiecza część kapitału na wypadek przegranej. Jest to połączenie progresji klasycznej z zabezpieczeniem i jest skuteczne w przypadku czterech kolejnych wygranych.

Jak działa?

System 1-3-2-6 to system, w którym gracz ma do pokonania 4 poziomy z różnymi wysokościami stawek. Jak w każdym systemie – na początku koniecznym jest określenie budżetu do gry oraz określenie stawki bazowej – najczęściej 2-5% budżetu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gracz ma do pokonania 4 poziomy, a wysokość stawek, jak łatwo się domyślić, będzie proporcjonalna do ciągu 1-3-2-6. 

Działanie systemu najłatwiej przedstawić za pomocą przykładu. Załóżmy, że stawka bazowa wynosi 20 złotych oraz gramy zdarzenia z kursem 2,0. Na starcie w bankrollu MUSZĄ BYĆ ZGROMADZONE CO NAJMNIEJ 2 JEDNOSTKI BUDŻETU. 

Przykład (Wersja optymistyczna – wygrane na każdym poziomie)

Poziom 1: Stawka: 1J (20 zł), Bankroll: 1J (20 zł), Zysk: 1J (20 zł), BUDŻET: 3J (60 zł)
Poziom 2: Stawka: 3J (60 zł), Bankroll: 0J (0 zł), Zysk 3J (60 zł), BUDŻET: 6J (120 zł)
Poziom 3: Stawka: 2J (40 zł), Bankroll: 4J (80 zł), Zysk: 2J (40 zł), BUDŻET: 8J (160 zł)
Poziom 4: Stawka 6J (120 zł), Bankroll: 2J (40 zł), Zysk: 6J (120 zł), BUDŻET: 14J (280 zł)

Jak można zaobserwować zysk w systemie 1-3-2-6 w przypadku czterech kolejnych wygranych jest relatywnie wysoki – 12 jednostek!

Co jednak w przypadku porażki na którymkolwiek z etapów?

 • Porażka na 1 poziomie sprawi, że w bankrollu pozostanie jeszcze 1 jednostka, za którą gracz może obstawić zakład. Jeśli w dalszym ciągu jednak gracz chce trzymać zasady systemu, musi zwiększyć kurs do 3,0, by uzyskać wymagane 3 jednostki na drugim poziomie.
 • Porażka na drugim poziomie jest najbardziej odczuwalna, gdyż w bankrollu pozostaje 0 jednostek i w przypadku porażki gracz kończy grę w cyklu z minusem i musi rozpocząć ją od początku.
 • Porażka na trzecim poziomie jest z kolei najmniej odczuwalna i nawet w razie porażki, gracz ma spore szanse na odniesienie zysku na końcu cyklu (mniejszego niż w przypadku serii czterech wygranych)
 • Porażka na ostatnim etapie – w przypadku serii trzech wcześniejszych wygranych – pozostawi gracza w punkcie wyjścia, brak zysku oraz brak porażki. W przypadku wcześniejszej porażki np. na 3 etapie, gracz gra ostatni kupon za mniejszą stawkę lub koryguje wysokość kursu. 

Zalety i Wady:

+ Bardzo wysokie zyski przy czterech kolejnych wygranych
+ Ubezpieczenie budżetu (pewna strata wyłącznie w przypadku przegranej na 2 etapie)
+ Możliwość modyfikacji do bezpieczniejszej alternatywy: 1-1-2-4-4
– Wymagana wysoka skuteczność

 

System bukmacherski Piętnastka

System Piętnastka to kolejny z progresywnych systemów bukmacherskich, w którym gracz ma do przejścia (zgodnie z nazwą systemu) 15 poziomów. Ponadto jest to kolejna alternatywa systemu z zabezpieczeniem, gdyż na grę nie jest przeznaczany cały budżet, a część wygranych jest odkładana do bankrollu. 

Jak działa?

System Piętnastka nie wymaga od gracza dużych nakładów finansowych. Zwykle grę zaczyna się od stawki ok. 2 zł, dlatego nie obciąża on mocno budżetu. Ponadto, aby przejść cały system należy pokonać 15 poziomów, dlatego przez niektórych jest traktowany wyłącznie jako rozrywka i dodatek w grze do innych systemów bukmacherskich. 

Idea systemu oparta jest na stopniowym odkładaniu części wygranych do bankrollu – dokładnie po każdym nieparzystym wygranym poziomie w systemie. Po każdym parzystym gracz z kolei przeznacza cały budżet na stawkę w kolejnym poziomie. 

Zaoszczędzone środki przydadzą się w momencie, w którym gracz na jakimś etapie swój zakład przegra. Wtedy odłożone środki pozwolą na powtórzenie poziomu i kontynuowanie gry. W przypadku kolejnej porażki gracz będzie musiał cofnąć się o kolejny poziom i tak dalej. Grę kończy przejście 15 poziomów. Jeśli typerowi uda się przejść całą grę, zaczynając od stawki 2 zł, zakończy grę z wynikiem 768 złotych (wygrana na ostatnim etapie + odłożone środki w bankrollu).

Przykład: Gracz zaczyna grę od stawki 2 zł i obstawia kursy, wynoszące ok. 2,00

Poziom 1: Stawka: 2 zł, Wygrana: 4 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 2 zł
Poziom 2: Stawka: 2 zł, Wygrana: 4 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 3: Stawka: 4 zł, Wygrana: 8 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 6 zł
Poziom 4: Stawka: 4 zł, Wygrana: 8 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 5: Stawka: 8 zł, Wygrana: 16 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 14 zł
Poziom 6: Stawka: 8 zł, Wygrana: 16 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 7: Stawka: 16 zł, Wygrana: 32 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 30 zł
Poziom 8: Stawka: 16 zł, Wygrana: 32 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 9: Stawka: 32 zł, Wygrana: 64 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 62 zł
Poziom 10: Stawka: 32 zł, Wygrana: 64 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 11: Stawka: 64 zł, Wygrana: 128 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 126 zł
Poziom 12: Stawka: 64 zł, Wygrana: 128 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 13: Stawka: 128 zł, Wygrana: 256 zł, Połowa do Bankrollu -> Bankroll: 254 zł
Poziom 14: Stawka: 128 zł, Wygrana: 256 zł, Całość wygranej do gry
Poziom 15: Stawka: 256 zł, Wygrana: 512 zł, KONIEC GRY

CAŁKOWITA WYGRANA: 512 zł + 254 zł = 756 zł
Zysk: 756 zł – 2 zł = 754 zł

Przypomnienie! W przypadku porażki na którymkolwiek z etapów, gracz powtarza go, biorąc środki na grę z Bankrollu. W przypadku wygranej, gracz kontynuuje grę, a w wypadku kolejnej porażki cofa się o 1 poziom do tyłu. 

 

Zalety i Wady:

+ Bezpieczny system (gracz inwestuje małą kwotę na start)
+ Wysoki zysk po przejściu 15 etapów
– Wymagana wysoka skuteczność – 66%

 

System bukmacherski Greenwood

Ostatni z prezentowanych systemów – Greenwood – jest połączeniem systemu Stały Profit oraz Progresji Klasycznej. Sprawia to, że system ten jest bardzo ryzykowny, ale też może przynieść spory – ustalony wcześniej zysk. Proponowany dla graczy z wysokim budżetem i mocną odpornością psychiczną. W tym systemie bowiem grywa się zakłady bukmacherskie z kursem ~ 7,00, co sprawia, że szanse na powodzenie nie są bardzo wysokie. 

Jak działa?

Podobnie jak w przypadku pozostałych systemów bukmacherskich, na początku koniecznym jest ustalenie budżetu na grę. Później ustalamy zysk, jaki planujemy uzyskać. Profit ten przyniesie wygrana na którymkolwiek etapie gry – niezależnie czy będzie to pierwszy, czy piąty poziom. Z racji tego, że profit oraz kurs są stałe, zmieniać się będzie tylko stawka każdego kuponu. 

Jak wcześniej wspomnieliśmy, System Greenwood przyniesie efekty przy zakładach z kursem oscylującym w granicach 7,00 (np. 5 zdarzeń na kuponie z kursami 1,30 – 1,80). 

Zakładając, że chcemy osiągnąć ZYSK w postaci 100 jednostek, obliczamy stawkę pierwszego kuponu.

X – Stawka
X * 7,00 = X + 100 J
X = 100 J / 6 = 16,66 J

Aby uzyskać planowany zysk na pierwszym etapie w postaci 100 jednostek, należy na start postawić 16,66 jednostek na kupon z kursem ok. 7,00.

Co w przypadku porażki? 

Aby osiągnąć zysk w postaci 100 jednostek na drugim poziomie, należy postawić kupon za stawkę, by ewentualna wygrana pokryła przegraną stawkę z poprzedniego poziomu i dała zysk w postaci 100 jednostek. Dlatego:

X * 7,00 = X + 16,66J + 100J
X = 19,44 J

W przypadku kolejnych porażek należy powtarzać schemat, aż do wygranej i osiągnięcia planowanego zysku.

Kolejne Poziomy w Systemie Greenwood dla Zysku 100 jednostek, przy kursie 7,00

Poziom 1: Stawka: 16,66 J
Poziom 2: Stawka: 19,44 J
P
oziom 3: Stawka: 22,68 J
Poziom 4: Stawka: 26,46 J
Poziom 5: Stawka: 30,87 J

 

Zalety i Wady:

+ Gwarantowany Zysk niezależnie od poziomu, na którym zostanie wygrany zakład
+ Wolniejszy wzrost stawek (niż w systemie Martingale’a)
Konieczność zawierania zakładów bukmacherskich z wysokim kursem (ok. 7,0) ze skutecznością min. 15-20%
– System progresywny: Konieczność posiadania sporego kapitału
– Wysokie ryzyko bankructwa
– Prognozowane długie serie porażek

 

Najczęściej zadawane pytania – systemy bukmacherskie

Czy istnieją systemu bukmacherskie gwarantujące wygraną?

Nie ma systemu, który gwarantuje pewne wygrane. System bukmacherski to system stawkowania i obstawiania, który określa ile pieniędzy postawić na konkretny zakład. Zyski gwarantują poprawne i skuteczne typy, a opisywane przez nas systemy służą jedynie uporządkowaniu w doborze stawek.

Czym różnią się systemy bukmacherskie?

Systemy bukmacherskie różnią się w zależności od dobierania stawek. Istnieją systemy bardziej ryzykowne – gdzie stawki rosną dużo szybciej, a gracz potrzebuje sporego budżetu na start), a także mniej ryzykowne – gdzie stawki nie zmieniają się lub spadają

Jaki system bukmacherski wybrać na początek?

Najmniej skomplikowanym a zarazem zalecanym dla początkujących graczy systemem jest płaska stawka, który polega na obstawianiu kolejnych kuponów z tą samą stawką, niezależnie od kursu na kuponie.

Najlepsze promocje


Bonus 100% do 500 PLN w 22bet


Bonus 100% do 1 000 PLN w ReloadbetBonus 100% do 1 000 PLN w Unibet


Sprawdź również


Obstawianie za granicą

Jeśli na stałe mieszkasz lub dłużej przebywasz poza Polską to zobacz nasz dział:

 


Obstawianie bez podatku

Przestań tracić pieniądze na podatek.

© Copyright 2022 Hazardzik.net