Jak skutecznie grać na żywo i obstawiać zakłady live?

Home » Nasze Typy i Analizy » Jak skutecznie grać na żywo i obstawiać zakłady live?

Jak skutecznie obstawiać na żywo?

Zakłady bukmacherskie live

Wielu fanów różnych dyscyplin sportowych pragnie nie tylko kibicować swoim drużynom i indywidualnym gwiazdom sportu, ale także obstawiać zakłady bukmacherskie. Jak grać – to tylko z zyskiem. Nie każdy jednak wie, jak to robić umiejętnie, by stawianie swoich typów nie było po prostu finansowaniem działalności bukmacherów.

Tym artykułem chcę zacząć nową serię poradników, która ma na celu uświadamianie graczy. Podzielę się z Wami  swoim wieloletnim doświadczeniem oraz poradami związanymi z grą u bukmachera. W pierwszej części opiszę jak grać tzw. live tj.  zakłady na żywo. Skupię się tylko i wyłącznie na piłce nożnej, gdyż ten sport to nie tylko moja pasja, ale także sposób na comiesięczny zarobek.

Zanim przejdę do meritum chciałbym się wam przedstawić. Na imię mam Patryk. Zapewne wielu z was mnie kojarzy, ponieważ jestem założycielem serwisu typerskiego BPT, administratorem największego czatu bukmacherskiego w Polsce oraz wielu popularnych kanałów w aplikacji “Telegram”. Oprócz tego często udzielam się na drugiej bardzo licznej grupie typerskiej “Bukmacherka Team” gdzie jestem moderatorem. Moja przygoda z obstawianiem rozpoczęła się około 2009 roku gdy jako młodziak puszczałem “taśmy” na Ligę Mistrzów i Ekstraklasę. Początki były trudne i biedne – mnóstwo popełnianych błędów, granie długich taśm, więcej strat niż zysków skutecznie zniechęcały mnie do zakładów. Po pewnym czasie oraz sporej ilości wyciągniętych wniosków zacząłem eksperymentować z grą u bukmachera przez internet, która przynosiła mi pierwsze regularne zyski. Po 8. latach decyduje się stworzyć ten poradnik dla graczy, który pozwoli uniknąć Wam błędów, z którymi przyszło mi się zmierzyć na samym początku mojej przygody.

Bardzo ciężko jest trzymać się wszystkich zasad, o których wspomnę i sam mam z tym czasami problemy, ale zdaję sobie sprawę, że samodyscyplina jest najważniejsza przy regularnym zarabianiu z obstawiania. Warto jednak nad tym popracować i dowiedzieć się, jak grać zakłady live. Jeśli i Ty chcesz wiedzieć, jak grać u bukmachera i obstawiać zakłady na żywo, by wyjść na tym korzystnie – przeczytaj ten poradnik!

Sprawdź również: 22bet

Zakłady bukmacherskie na żywo – jaki bukmacher?

Jakiego bukmachera wybrać do gry na żywo?

 
Znacie powiedzenie – diabeł tkwi w szczegółach? Bukmacher ogrywa nas niuansami, dlatego też, my – gracze powinniśmy przykładać ogromną uwagę do każdego detalu gry. Wybór serwisu bukmacherskiego do gry na żywo nie może być przypadkowy –musimy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: oferta, kursy, opcja cashout czy limity. Wiadomo, czym wyższe kursy tym dla nas lepiej, lecz niestety polscy bukmacherzy pod względem wysokości marży i oferty nie mogą się równać z tym co proponuje zagraniczna konkurencja. Niezaprzeczalnie najlepszym wyborem będzie tu Bet365, jednak swój artykuł kieruję głównie do polskich graczy, których od kwietnia i lipca spotkały ustawowe ograniczenia możliwości gry u tzw. nielegalnych bukmacherów.

Spośród bukmacherów dostępnych dla Polaków polecam przede wszystkim Unibet. Znajdziemy tam świetne kursy, bogatą ofertę i sporą ilość zdarzeń do obstawienia, nawet w tych niszowych meczach. Jeśli chodzi o polskich bukmacherów na wyróżnienie zasługuje tylko Fortuna. Przyzwoita oferta, przyzwoite kursy, ale nieprzyzwoity podatek. Ten ostatni szczegół to coś o czym wspomniałem na początku.

Bo, jak chcecie zarabiać gdy zdarzenie , któremu bukmacher daje 50% szans powodzenia gracie w rzeczywistości po kursie ~1.60 ? Wyobraźcie sobie, że gracie 10 typów po kursie 1,83, każdy za 100zł i trafiacie 7 z nich. 70% skuteczności, dobry wynik prawda?

-Nie do końca, wasz zarobek to tylko 120zł…

Jaką stawką obstawiać ?

Ta kwestia zależy od kilku czynników, ale na samym początku jeśli chcecie poważnie wziąć się za grę ustalcie swój budżet. Musi to być kwota na tyle spora by nie grać za 2zł, ale na tyle rozsądna by nie płakać po ewentualnej stracie. Weźmy pod uwagę dwa przypadki: bankroll w wysokości 200zł oraz 2000zł.

200zł ma dla każdego z nas inną wartość, dla jednych to fajna kwota, dla drugich grosze. Nie znam jednak dorosłego człowieka dla którego taka suma byłaby majątkiem życia, powodem do rozpaczania czy zapożyczania się. Mając więc stosunkowo mały budżet można grać nieco odważniej. Proponowałbym stawkę na typ w wysokości 7-10% budżetu.

Tysiąc, dwa tysiące lub więcej to już kwoty których raczej nikt nie chciałby stracić.

W takim przypadku moja propozycja to 3-5% budżetu na typ.

Wyżej wymienione metody stawkowania to balans między bezpieczeństwem, a możliwością satysfakcjonującego zarobku. To czy postawicie na typ 3, czy 5% budżetu uzależniłbym od “pewności” typu. To normalne, że niektóre mecze czujemy bardziej, inne już trochę mniej. Najważniejsze jest jednak trzymanie się tych zasad. Samodyscyplina jest podstawą do zarobku u bukmachera.

Co w przypadku gdy nasz budżet się powiększy lub pomniejszy?

Sugeruje grę kwotami będącymi procentowymi równowartościami budżetu początkowego dopóki nasz bankroll nie powiększy się dwukrotnie, lub nie spadnie o połowę. Jeśli z 1000zł zrobimy 2000zł to zamiast 50zł (5%) na typ wchodzimy na stawkę 100zł (5%).

Jakiego rodzaju zakłady grac live ?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie prosta i jednoznaczna. Każdy z doświadczonych typerów po czasie opracował swój własny styl gry i nie można wyróżnić jednego najlepszego który zagwarantuje zarobek. W tym miejscu omówię sprawdzone przeze mnie sposoby. Obstawianie live dzięki nim przynoszą regularne zyski – i to od długiego czasu

Zanim jednak powiem Wam o tym, jakie zakłady live rozróżniamy,  w których możemy je pograć, chciałbym wspomnieć o paru ważnych kwestiach.

 • Po pierwsze swoje szanse zwycięskie obstawianie meczy na żywo
  Jeśli wiecie jaki jest optymalny skład danego teamu, jakie są słabe i mocne strony tej drużyny, jak zespół reaguje na stratę bramki to jesteście krok przed bukmacherem, który traktuje wszystkie zespoły podobnie jeśli chodzi o linie i kursy w meczach na żywo. Z doświadczenia mogę polecić takie ligi jak: francuska Ligue 1 oraz Ligue 2, niemiecka Bundesliga 1 i 2 oraz na przykład Serie A. Są to rozgrywki w których jest stosunkowo mało niespodzianek, ale jednocześnie mamy duży dostęp do wiedzy, którą możemy czerpać z internetu. Polecam korzystać z wielu źródeł, oficjalne strony klubów, zrzeszeń kibiców, Twittery klubowe lub też znanych i obeznanych w temacie ludzi związanych z danym środowiskiem. Popatrz dookoła a znajdziesz masę inspiracji!
 • Po drugie, zanim obstawicie zakłady bukmacherskie live warto pobawić się w typowanie przedmeczowe i spróbować przewidzieć wynik danego spotkania bądź ilość bramek. Sprawdźcie składy, sprawdźcie ustawienie jakim wychodzi team. Podczas meczu będzie nam łatwiej zorientować się czy spotkanie przebiega po naszej myśli. Istotne są też kontuzje czy wszystkie inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik spotkania. Pamiętacie zamach w Dortmundzie przed meczem z Monaco? Jak myślicie czy granie meczu dzień po nie miało wpływu na postawę zawodników?
 • Po trzecie, żeby dobrze ocenić przebieg spotkania i wytypować jakiekolwiek zdarzenie warto oglądać dany mecz i śledzić rzeczywiste statystyki na zewnętrznych portalach o których wspomniałem w akapicie z przydatnymi stronami. Wiarygodność statystyk to kluczowa sprawa do podejmowania odpowiedzialnych decyzji podczas gry. Pamiętajcie o zasadzie ograniczonego zaufania, bo cyfry nie grają na boisku, ale zwykle można z nich wyciągnąć sporo informacji.
 • Po czwarte, nie bójcie się wysokich kursów! One naprawdę nie gryzą i często mają się nijak do prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Oczywiście, grajcie je troszeczkę niższymi stawkami, ale absolutnie ich nie unikajcie. Bukmacher większość błędów w swojej wycenie prawdopodobieństwa popełnia właśnie podczas meczów na żywo.
 • Po piąte, jeśli jesteś doświadczonym graczem postaraj się przed sprawdzeniem kursu samemu wycenić prawdopodobieństwo danego zdarzenia i określić jaki kurs mógł dać bukmacher. Po sprawdzeniu rzeczywistych kursów będziecie mogli łatwiej określić tzw. value, które jest bardzo ważne gdy obstawia się zakłady bukmacherskie na żywo.

Popularne metody obstawiania live

 • Zakład 1×2/handicap – Osobiście najczęściej gram tego typu zakłady na żywo, gdyż nawet jak mecz idzie po naszej myśli a nasz zespół dominuje to kurs i tak będzie systematycznie rósł. Zamiast niewygodnego kursu 1.50 po dwudziestu pięciu minutach bezbramkowej gry możemy zagrać ten sam typ za 1.80 jako singiel. Jeśli na przykład nasz faworyt zaczynał mecz z kursem 1.90 na zwycięstwo to po dłuższej chwili będziemy mogli pograć po tym samym kursie handicap -0.25, który gwarantuje nam zwrot połowy stawki w przypadku remisu (nie wiesz czym są handicapy ćwiartkowe? sprawdź nasz poradnik) Jeśli nie macie możliwości oglądania meczu i sugerujecie się samymi statystykami to zwracajcie uwagę przede wszystkim na  ilość niebezpiecznych ataków oraz ogólną ilość strzałów. Daje nam to w miarę dobre rozeznanie czy nasz faworyt łatwo przedostaje się pod pole karne przeciwników i dochodzi do sytuacji strzeleckich. Ważnym aspektem podczas dominacji naszego teamu jest wiedza, czy przeciwnik posiada szybkich i dobrze kontrujących graczy.
 • Zakład Next Goal/Następna bramka – rzadko grana opcja i często niedoceniana. Jej głównym atutem jest to, że nie będziemy musieli się mierzyć z dylematem odnośnie zamknięcia zakładu. Kursy na tego typu zdarzenia to bardzo często promocje od bukmachera. Obstawiając w ten sposób warto wziąć pod uwagę tempo i minutę rozgrywanego meczu. Często bowiem zapominamy, że jest to zakład 3-drogowy w którym oprócz opcji strzeli team A i strzeli team B, występuje brak następnego gola. Raczej nie warto grać w tym przypadku underowych spotkań. Moja ulubiona sytuacja do grania na następny gol to ta gdy nasz faworyt przegrywa, a wiemy że „tanio skóry nie sprzeda”. Jeszcze lepiej gdy jakimś trafem przegrywa 2:0. Rzadko się bowiem zdarza, żeby underdog strzelał bezlitośnie aż 3 gole z rzędu. Zawsze warto wyczekać chwilę po utracie pierwszego gola i zobaczyć jak zareaguje na to faworyzowany team. Jeśli zgodnie z planem zacznie dominować to pozostaje nam szybka ocena tego co w zamiarach ma przeciwnik. Jeśli będzie “murował” bramkę i liczył tylko na kontry  mając w dodatku szybkich zawodników, to często warto jednak taki mecz odpuścić.
 • Over / Under HT/FT – Tutaj także bardzo dużo zależy od przebiegu spotkania. Istotną kwestią jest także to na jakie ustawienia zdecydują się drużyny, wiemy bowiem, że gdy niektóre formacje sprzyjają odważnej, ofensywnej grze, drugie natomiast mogą być nastawione są na defensywę i murowanie bramki. Osobiście nie gram zbyt często tej opcji, ale to nie znaczy, że nie można w ten sposób zarabiać. W przypadku grania na żywo na sumę goli warto wcześniej znaleźć mecze, w których może paść sporo bramek. W trakcie meczu być może będziemy mieli okazję pograć over 2 zamiast over 2.5 po tym samym kursie. Musimy jednak pamiętać, że czasu do końca spotkania zostaje coraz mniej, więc dobrze wiedzieć co działo się w początkowej fazie gry. Jeśli drużyny prezentują zgodnie z planem otwarty futbol, a bramka wisi w powietrzu warto skorzystać z niższej linii. Pamiętajcie także, że bramki lubią padać po sobie, a 5 minut po bramce bywa najbardziej szaloną fazą meczu. W swojej karierze widziałem mnóstwo meczów kiedy worek z golami otwierał się po 70. minucie. Jeśli nasz mecz jest jednym z paru z tej samej ligi to warto porównać statystyki strzałów i niebezpiecznych ataków do reszty rozgrywanych w tym momencie meczów. Jeśli chodzi o sumy goli do przerwy to musicie wiedzieć, że często bramki padają w ostatniej fazie pierwszej połowy. Wiąże się to z częstym rozkojarzeniem wśród piłkarzy, które następuje w finalnych minutach. Kursy są wtedy naprawdę wysokie.
 • Rzuty rożne – wybierając zakłady bukmacherskie na żywo, dotyczące tego elementu gry, można naprawdę sporo zarobić. Nie eksperymentowałem zbyt dużo z tzw. „cornerami” na żywo, ale opowiem wam o jednej metodzie dzięki której wygrałem już całkiem pokaźną sumkę. Po pierwsze staramy się znaleźć mecz w którym przegrywa zdecydowany faworyt. Warto wiedzieć także czy ten zespół wyszedł ustawieniem np. 4-3-3, która opiera się na grze skrzydłami. Jeśli tak to świetnie, prawdopodobnie zarobimy. Rzuty rożne w takim przypadku warto obstawić chwilkę po pierwszym golu dla underdoga. Często bywa bowiem tak, że zanim  faworyzowany team strzeli gola wyrównującego nabije naprawdę sporo cornerów. Nawet jeśli odpowiedź będzie szybka to podrażnieni oporem ze strony przeciwnika będą dalej dominować i stwarzać sobie więcej okazji do bramek co często przekłada się na rzuty rożne. Oprócz standardowych overów w meczu, bądź overów drużyny niektórzy bukmacherzy oferują tzw. “Race to x corners” (Kto pierwszy zdobędzie x rożnych) i ta opcja to często promocja ze strony bukmachera. Do tego typu gry warto zrobić sobie statystyke drużyn posiadających bardzo dobrych i szybkich skrzydłowych. Do takich na pewno zalicza się chociażby: Bayern Monachium, Inter Mediolan, Tottenham, Manchester City i PSG.

Sprawdź również: promocje bukmacherzy

Ryzykowne opcje: wygra do przerwy, dokładny wynik

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku trzeba mieć po prostu dobre wyczucie oparte na doświadczeniu. Nowicjuszom, którzy jeszcze nie wiedzą do końca, jak grać zakłady live, nie zalecam tego typu gry wysokimi stawkami.

Jeśli chodzi o opcję “wygra do połowy” to prawie wszystko zależy od dominacji naszego teamu. Mecz może zacząć się różnie, ale po 15. minucie boiskowa sytuacja powinna zacząć się klarować. Większość zespołów nie wytrzymuje gry na pełnych obrotach przez całą połowę i następuje krótki przestój. Jeśli więc gracie w końcowej fazie połowy na zwycięstwo do przerwy to musicie się liczyć, że taki przestój może nastąpić właśnie parę minut przed przerwą.  Oczywiście warto znać także statystykę faworyzowanego teamu obrazującą ilość wygranych meczów do przerwy, a także spróbować przewidzieć ile czasu doliczy sędzia. Czasem te dwie doliczone minuty przesądzą o powodzeniu naszego typu.

Co do typowania dokładnego wyniku to tu jeszcze więcej zależy od szczęścia. Ten rodzaj gry traktuję bardziej jako formę zabawy. Jeśli jednak jesteś doświadczonym graczem to może być to bardzo dochodowa zabawa. Dokładne wyniki spotkań na żywo obstawiam zazwyczaj między 45. a 60. minutą meczu. Kursy są wtedy naprawdę okazałe, a jednocześnie możemy lepiej określić jak dużo stanie się jeszcze w spotkaniu.

Ciężko w przypadku tego typu obstawianych zdarzeń o jakieś złote zasady, ponieważ tak jak pisałem – bardzo dużo zależy od doświadczenia, poprawnej wyceny “value” w kursie i dobrego wyczucia, a to często przychodzi dopiero po dłuższym czasie.

Obstawianie meczy na żywo – z jakich stron korzystać?

Z jakich stron korzystać obstawiając ?

Statystyki Live

Wiesz już mniej więcej, jak grać u bukmachera. Teraz pora, abyś się dowiedział, gdzie obstawiać. Przede wszystkim warto zainwestować w dobry i rzetelny serwis ze statystykami na żywo.

Napisałem zainwestować, ponieważ 3 najpopularniejsze tego typu serwisy kosztują. Cena to około 10-20 euro na miesiąc. Nie jest to niska cena jak za same statystyki, ale naprawdę warto.

Jaki jest sens kupować statystyki na żywo podczas gdy bukmacher oraz na przykład flashscore oferują je za darmo możecie zapytać. To prawda, większość bukmacherów posiada zestawienie liczbowe najważniejszych wydarzeń meczu, jednak musicie odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – Czy bukmacher umieszcza je tam by pomóc nam go ogrywać? Odpowiedź jest raczej oczywista. Statystyki bukmachera często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Na dowód porównajcie sobie te pokazane w transmisji spotkania z tymi od bukmachera. Będą one oczywiście nie diametralnie różne, ale jednak  zmieniając pewne liczby bukmacher sugeruje nam którą opcję wybrać. Tym samym celowo doprowadza do tego abyśmy grali bardziej emocjami a nie kierowali się chłodną głową.

Jakie serwisy polecam?

Miałem okazję testować wszystkie trzy najpopularniejsze, ale mój wybór padł na STATISTICSPORTS. Opóźnienie tam jest bardzo małe, są alerty, są także wyróżnienia dla największych przepaści statystycznych w meczach. Cena pakietu to 10,3 euro na miesiąc.

Pozostałe RBALL oraz BETBALLERS. Z nich także powinniście być zadowoleni. Co ważne każdy z tych serwisów oferuje parodniowy darmowy trial.

Statystyki przedmeczone

Jeżeli wybieramy przedmeczowo typy do gry na żywo to jest to także bardzo istotny podpunkt.

Strony z takimi statystykami można liczyć w setkach toteż polecę tylko ten portal z którego sam korzystam – 24score. Znajdziemy tam w zasadzie wszystko co potrzebne, od statystyk btts po ilości offside’ów na statystykach sędziowskich kończąc. Jeśli chodzi natomiast o składy to najszybciej znajdziemy je na twitterowych profilach klubów.

Monitorowanie swoich wyników

Większość z was pewnie machnie ręką i spyta  – po co mi to?

Według mnie jest to bardzo ważna kwestia, bez której dużo ciężej o progres i naukę na błędach.

Mój wybór w tej kwestii padł na BLOGABET. Bardzo znany serwis, który polecam szczególnie początkującym ze względu na banalną obsługę i łatwość zakładania konta.

Konto w tym serwisie może utworzyć każdy przechodząc przez banalnie prostą rejestrację.

Z tego względu społeczność typerów na tej stronie jest ogromna. Oprócz tak podstawowych statystyk naszej gry jak skuteczność, yield, czy zysk jednostkowy serwis zlicza nam na przykład statystyki biorące pod uwagę ilość czasu do meczu, porę dnia czy skuteczność w danych zakresach kursowych.

Osobom naprawdę ambitnym polecam prowadzić jeszcze statystyki w Excelu,  dzięki którym sprawdzimy w obstawianiu których zdarzeń (np. overy, win ht) jesteśmy najskuteczniejsi.

Betfair i Nowgoal

Narzędzia te są adresowane dla nieco bardziej zaawansowanych graczy, ale potrafią być bardzo pomocne.

Opis działania dwóch wyżej wymienionych stron byłby zbyt obszerny i na pewno zasługuje na osobny artykuł. Giełda rządzi się nieco innymi prawami, więc już teraz zapraszam Was do śledzenia nowości, gdyż niebawem będzie dłuższy artykuł o wspomnianych serwisach.

Czy korzystać z opcji Cashout?

Niestety nie odpowiem wam jednoznacznie na te pytanie. To zależy od naprawdę sporej ilości czynników, ale postaram się przedstawić mój punkt widzenia w tej kwestii.

Podobnie jak ze statystykami na żywo – ta opcja nie jest po to żebyśmy na tym dobrze wychodzili! Uwierzcie, bądź nie, ale na tej funkcji bukmacher zarabia naprawdę sporo.

Ja osobiście nie korzystam z tej możliwości prawie w ogóle, ale są sytuacje kiedy warto przemyśleć przedwczesne wycofanie środków z mniejszym zyskiem. Szczególnie gdy stawiamy coś naprawdę szalonego lub coś z dużym kursem. Na przykład zwycięstwo underdoga do przerwy. Przy takich typach często warto odejść z nieco mniejszą, ale i tak sporą wygraną, bo odpowiedź faworyta może być natychmiastowa.

Jeśli jednak mecz idzie całkowicie po naszej myśli to nie korzystajcie z cashoutu. Sumy do zamknięcia są wtedy po prostu nieproporcjonalne do prawdopodobieństwa że nasz typ nie wejdzie. Czasem oczywiście przydarzy się niespodzianka, ale na dłuższą metę wyjdziecie na tym korzystniej.
Jeśli chodzi o wycofywanie środków ze stratą to róbcie to jeszcze rzadziej! Ktoś może się ze mną nie zgodzić, ale według mnie to kardynalny błąd. Mecz oczywiście zawsze może zmienić swoje oblicze, ale często takowe wywroty są chwilowe. Sęk w tym żeby wybierać takie typy których przedstawienie za pomocą wykresu idącego jak sinusoida raz w górę a potem głęboko w dół będzie niemożliwe. Tak czy inaczej opcja zamknięcia zakładu to kolejna rzecz co do której sami wyrobicie sobie zdanie i będziecie bazować na coraz to lepszym przeczuciu.

Jak grać zakłady live? Podsumowanie

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam trafnie obstawiać zakłady bukmacherskie. Jak grać – to zawsze kwestia indywidualnej wprawy w ogrywaniu bukmachera. Niestety nie mogłem wam przedstawić wszystkich tajników i szczegółów z dwóch powodów. Po pierwsze część musi pozostać osobistą tajemnicą, po drugie nie chciałem by tekst ciągnął się w nieskończoność. Zawarłem w nim jednak bardzo istotne kwestie bez których obstawianie na żywo będzie finansowaniem bukmachera.
Grajcie rozważnie, nie kierujcie się emocjami, uczcie się na błędach (najlepiej cudzych) i zapamiętajcie jedno zdanie “Bukmacherka to nie sprint i szybki zarobek, bukmacherka to maraton i regularne zyski”

Najlepsze promocje


Bonus 100% do 500 PLN w 22bet


Bonus 100% do 1 250 PLN w Bet2u


Bonus 100% do 1 000 PLN w ReloadbetBonus 100% do 1 000 PLN w Unibet


Sprawdź również


Obstawianie za granicą

Jeśli na stałe mieszkasz lub dłużej przebywasz poza Polską to zobacz nasz dział:

Gdzie obstawiać za granicą?


Obstawianie bez podatku

Przestań tracić pieniądze na podatek.

[Zobacz nasz poradnik]

© Copyright 2022 Hazardzik.net