System bukmacherski Kelly’ego

Home » Początki Obstawiania » System bukmacherski Kelly’ego

System Kelly’ego to dość specyficzny sposób gry, ponieważ opiera się on na wzorze matematycznym. Za jego pomocą obliczana jest stawka, za którą warto w danym przypadku zagrać. Dlatego też tę strategię często nazywa się systemem stawkowania, ponieważ to właśnie ilość włożonego kapitału w dany zakład od niego zależy. W skrócie celem wyliczeń jest zminimalizowanie ryzyka oraz zdobycie jak największego zysku. A więc na czym dokładnie polega system Kelly’ego?

Jak działa system Kelly’ego?

System ten nosi nazwę od nazwiska Johna Kelly’ego, który był naukowcem specjalizującym się głównie w matematyce i fizyce. W 1956 roku na 9 lat przed śmiercią opracował wzór, za pomocą którego można wyliczyć idealną stawkę dla zakładu hazardowego. Celem było jak najlepsze wykorzystanie dostępnego kapitału bez ryzyka jego szybkiej utraty i zmaksymalizowanie zysku. Warto więc zapoznać się ze wzorem, który wygląda następująco:

 

stawka = [ K * ( p * k – 1) ] / (k – 1)

 

K –  kapitał przeznaczony na zakłady,

p – prawdopodobieństwo wygranej oszacowane przez gracza,

k – kurs zakładu.

Od razu może nasuwać się pytanie jak wyliczyć prawdopodobieństwo wygranej? Należy po prostu sięgnąć po dosłownie wszystkie dostępne informacje i statystyki oraz skorzystać z własnego doświadczenia. Bardzo istotne jest również to, by po przemnożeniu kursu z prawdopodobieństwem wartość była większa od 1. Dodatkowo trzeba pamiętać przy kolejnych wyliczeniach, by wziąć pod uwagę faktyczny, aktualny kapitał, a nie jego początkową wartość.

Ten system najlepiej działa z tzw. valuebetami, czyli tłumacząc dosłownie z wartościowymi zakładami. Są nimi takie zdarzenia, które zostały przez bukmachera nieodpowiednio oszacowane. Np. kurs na jedną z drużyn wynosi 1,90 zł, mimo że wiele wskazuje na to, że powinien około 1,50 zł. Opłaca się więc na niego postawić, bo zysk może być większy. Czasami taka sytuacja ma miejsce ze względu po prostu na pomyłkę w serwisie. Chcąc więc grać wg systemu Kelly’ego należy umiejętnie wyszukiwać tego typu zdarzeń. Nie da się ukryć, że może początkowo to być czasochłonne, ale po nabraniu odpowiedniego doświadczenia można nabyć wprawę.

Niektórzy z graczy, którzy decydują się na bezpieczniejszy obrót kapitałem po wyliczeniu stawki ze wzoru grają za jej połowę lub nawet mniejszą wartość. Wpływa to oczywiście również odpowiednio na wysokość ewentualnej wygranej. Przez to droga do założonego zysku wydłuża się proporcjonalnie. Jednak dzięki takiej taktyce zdecydowanie dłużej można typować korzystając z przeznaczonych do tego środków oraz stwarza się mniejsze ryzyko utraty sporej części kapitału.

Zalety i wady systemu Kelly’ego

Odpowiednio stosowany system Kelly’ego na pewno jest jedną z najbezpieczniejszych znanych strategii stosowanych w zakładach bukmacherskich. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jednym z celów jest optymalne wykorzystanie kapitału. Dodatkowo wyszukiwanie valuebetów, choć czasem może się wydawać żmudnym zadaniem na pewno pozwoli na zwiększenie obycia z ofertą bukmacherów, co zawsze jest wartością dodaną pod kątem doświadczenia.

Czasami jednak może się wydawać, że ten system stawkowania wiąże się z mozolną pracą, ponieważ przed każdym zakładem należy na nowo liczyć stawkę. Najtrudniejsze jednak jest wyliczenie prawdopodobieństwa w taki sposób, by było ono jak najbliższe faktycznemu stanowi. Do tego potrzebna jest dosłownie jak najszersza wiedza o danych drużynach lub zawodnikach biorących udział w wydarzeniu. Nie każdy obstawiający jest chętny, by aż tak głęboko analizować, choć często prowadzi to do sukcesu.

Czy system Kelly’ego się opłaca?

System Kelly’ego może być skuteczny jeśli zastosuje się wszystkie jego zasady na odpowiednim poziomie. Nie da się ukryć, że trzeba jednak posiadać pewną ilość doświadczenia nabytego w grach bukmacherskich, choćby po to, by dobrze oszacować prawdopodobieństwo wygranej i sprawnie wyszukiwać valuebety. W każdym razie ta strategia jest warta uwagi, ponieważ doskonale chroni ona kapitał i może sprawić, że wygrane prędzej czy później przyjdą.

Najlepsze promocje


Bonus 100% do 500 PLN w 22bet


Bonus 100% do 1 000 PLN w ReloadbetBonus 100% do 1 000 PLN w Unibet


Sprawdź również


Obstawianie za granicą

Jeśli na stałe mieszkasz lub dłużej przebywasz poza Polską to zobacz nasz dział:

 


Obstawianie bez podatku

Przestań tracić pieniądze na podatek.

© Copyright 2022 Hazardzik.net